Oddíl vzniknul v roce 1990 jako oddíl střediska Štramberk. Od podzimu 1990 byly schůzky na faře ve Štramberku. Několik let fungoval pod střediskem Štramberk, později se přesunul pod středisko Kopřivnice, kde působíme dodnes.

Nyní jsme hoši ze Štramberka, Závišic a okolí a chodíme do skautského oddílu, jež nese jméno Štramberští rytíři.

Společně se pravidelně setkáváme na schůzkách, hrajeme hry, plánujeme a podnikáme výpravy, učíme se novým věcem, zažíváme dobrodružství, děláme dobré skutky a nebojíme se žádných výzev!

Hrajeme hry, při kterých si protáhneme svaly nebo vyzkoušíme pozornost, věnujeme se tvořivým aktivitám. Jezdíme na jedno- i vícedenní výpravy, zkoušíme různé sporty a technické vychytávky, zapojujeme fantazii, poznáváme sami sebe a posilujeme svůj charakter.

Závěrem skautského roku je náš tábor, kde se sejdeme jako celý oddíl i s několika dalšími oddíly. Učíme se tu dovednostem, jako je štípání dříví, zdravověda, táboření a další. Na vlastní kůži testujeme, jestli se dokážeme postarat o sebe i o ostatní.

Učíme se především hrou a až vyrosteme, budou z nás samostatní občané, na které bude spolehnutí a kterým nebude cizí pobyt v přírodě, pomoc druhým, spolupráce, fair play nebo zodpovědnost.

Oddílový pokřik

Nejen meč jest naší zbraní,
ale též slušné chování.
Pomáhati slabším,